Сибірський
кедр (Сосна Сибірська - Pinus sibirica) росте, в основному, на території Сибіру, Уралу,
Алтайського краю і північного сходу європейської частини Росії.
Вважається, що свою назву сибірський кедр дістав від російських першопроходців, які в ті далекі часи відвідали сибірські землі і познайомилися з цим цінним деревом. Побачивши пухнасту вічнозелену крону дерева, відчувши аромат його хвої, оцінивши якісність деревини, вони назвали його сибірським кедром, оскільки він нагадав їм священний ліванський кедр, що згадується у Біблії.
Сибірський кедр - світлолюбне хвойне дерево заввишки до 40 м. Кедр вважається одним з найдревніших дерев сімейства соснових (близько 100 млн. років). У сприятливих умовах кедр живе до 800 років, хоча поширеніші кедровники у віці 200-250 років. До 80 років він активно забирає вологу з грунту, а після 80 - віддає її. Росте кедр на різноманітних грунтах, але краще всього на суглинних і вологих, при відносно високих показниках вологості повітря.
Плодоносити дерево починає на відкритих місцях з 15-40-річного віку, а в густому лісі - з 50-60 років, поодинокі шишки можуть з'являтися і раніше. Насіння кедра - горішки, поміщені в жорстку шкаралупу ясно- чи темно-коричневого кольору. Місцеве населення віками використовує кедрові горішки як харчовий продукт. Поживні і смакові якості кедрових горішків дуже високі, а продукти, що отримуються з них, по калорійності, засвоюваності і іншим показникам перевершують аналоги тваринного походження.
Жир кедрових горішків відрізняється високим вмістом поліненасичених жирних кислот. Кедрові горішки - цінні носії жиророзчинних вітамінів А, Е, P. Білок ядра кедрового горіха за багатьма показниками перевершує ідеальний білок і відрізняється високою засвоюваністю. У ядрі горіха знайдені багато мікроелементів, у тому числі таких важливих для людського організму, як магній, марганець, залізо, мідь. Кедровий горіх - багате джерело йоду, що дуже важливо для населення Півночі.
Нині учені встановили, що кедрові горіхи сприяють підвищенню працездатності людини, поліпшенню складу крові, попередженню туберкульозу, недокрів'я.
Ядра горіхів містять 60-70% високоякісної олії, яка добре засвоюється людським організмом. Кедрову олію отримують методом холодного віджиму, яке дозволяє зберегти корисні властивості усіх компонентів. Нерафінована кедрова олія має ясно-жовтий відтінок, ніжний горіховий аромат і успішно конкурує як делікатесний продукт з кращими харчовими оліями (оливковим, мигдальним, арахісовим).
Цілющі властивості кедрової олії відомі із старовини. Ще при царюванні Івана Грозного кедровий горіх був предметом експорту - до 300 000 пудів горіха Росія щорічно продавала в Швецію, Англію, Персію і інші країни.
Російські лікарі застосовували олію з кедрових горіхів при лікуванні гіпертонії, атеросклерозу, виразкової хвороби шлунку. Використали його і зовнішньо - лікували опіки, садна, проводили з олією інгаляції, ванни, масаж.
Кедрова олія знайшла широке застосування в косметології. Маючи під рукою тільки кедрова олія, можна забезпечити повноцінний догляд за шкірою. Його можна використати для очищення, живлення і захисту шкіри на будь-яких ділянках тіла. Кедрова олія добре розчиняє і видаляє усі забруднення, очищеній шкірі дає повноцінне харчування. Вітаміни і антиоксиданти кедрової олії захищають шкіру від агресії кисневих радикалів, відсовуючи процеси старіння, а жири утворюють на поверхні шкіри щонайтоншу плівку, утримуючу вологу, але що не перешкоджає диханню.
Відомі і цілющі
властивості кедрової хвої. У ній багато біологічно активних речовин, що мають
лікувальну і стимулюючу дію. Хвоя сибірського кедра дуже багата аскорбіновою
кислотою (вітаміном С) і каротином.
Велику цілющу силу має і смола сибірського кедра, яку по праву назвали живицею за здатність загоювати рани. Жителі Сибіру і Уралу здавна відкрили лікувальні живиці, що анестезують властивості. Вона має бактерицидні і бальзамічні властивості, чинить терапевтичну дію при лікуванні хронічних виразок, гнійничкових захворювань шкіри.
Усе в кедрі - хвоя, смола, деревина - володіє високою фитонцидностью. За добу гектар лісу виділяє більше 30 кг летких органічних речовин, які мають величезну бактерицидну силу. На думку дослідників, цієї кількості фітонцидів вистачає, щоб у великому місті знешкодити усі хвороботворні мікроби. Ягоди і рослини, що ростуть в кедрівниках, багатіше вітамінами і провітамінами, чим що ростуть в інших лісах. Це пояснюється тим, що фітонциди активно сприяють освіті в рослинах і плодах вітамінів і інших біологічно активних речовин.
Упродовж багатьох століть матеріальна і духовна культура Сибіру була тісно пов'язана з кедром. Козаки, що прийшли за Урал, величали кедр "сибірським велетнем", а селяни Тобольська - "заповітним деревом". Для населення Гірської Шории він був "деревом-коровою" і "деревом-маткою".
Кедрові ліси споконвіку давали місцевому населенню деревину, звіра, хутровину, ягоди, гриби, горіхи. Вони годували, укривали, захищали. В той же час могутні кедрівники дарували людині у всі часи неоціниме і несумірне ні з чим багатство - здоров'я, фізичну і духовну силу. Тому і нам потрібно з великою повагою і обережністю відноситися до цього дерева.
Сибірський кедр - це символ здоров'я, потужності, стійкості і довголіття!